توسعه نرم افزارهای تحت ویندوز

تفاوت‌های نرم افزارهای تحت وب و تحت ویندوز

مهم‌ترین تفاوت نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب در رابط کاربری (UI) و نحوه‌ی توزیع آن‌هاست. نرم افزارهای تحت ویندوز از رابط کاربری غنی‌تر و کنترل‌های گسترده‌تری بهره می‌برند. منوها، کلید‌های میانبر، دکمه‌ها و کنترل‌های متنوع دیگر با سرعت پاسخگویی سریع به کاربر در پنجره‌های ویندوز قابلیتی است که نرم افزارهای تحت وب کمتر از آن بهره می‌برند.

استفاده از برخی تکنیک‌های برنامه نویسی ویندوز در نرم افزارهای تحت وب امکان پذیر نیست و این مسئله می‌تواند به کارایی نرم افزار شما لطمه وارد کند. مسئله‌ی مهم دیگر سرعت در پردازش اطلاعات و پاسخگویی به کاربر یا کاربران سیستم است. در نرم افزارهای تحت وب به علت ماهیت شبکه‌ای و چند کاربره بودن آن‌ها، معمولاً به علت ترافیک و عوامل دیگر، سرعت پردازش و پاسخگوئی به کاربر بسیار کند‌تر از نرم افزارهای تحت ویندوز است. در برخی مواقع که نرم افزار تحت وب روی شبکه جهانی اینترنت قرار دارند، امکان دسترسی همیشگی به آن مخصوصاً در کشور ما ممکن است امکان پذیر نباشد. سرعت پائین خطوط اینترنت در ایران و بعضاً غیر قابل دسترس بودن سرویس‌های اینترنتی در برخی مواقع، واقعیت‌هایی است که روی کارایی نرم افزار تحت وب شما اثر خواهد کرد.

تفاوت مهم دیگر در این نرم افزارها، مسئله‌ی توزیع یا Deployment است. معمولاً تولید کنندگان نرم افزارهای تحت ویندوز، محصولات خود را به صورت بسته‌های آماده‌ی قابل نصب (Setup) توزیع می‌کنند. این بسته‌ها به صورت یک برنامه‌ی کاربردی جداگانه و معمولاً به صورت قدم به قدم کاربر را در نصب و آماده کردن نرم افزار یاری می‌کنند. این روش هر چند ساده به نظر می‌آید ولی در برخی مواقع کاربران بسیار مبتدی با همین بخش نیز مشکل خواهند داشت. اما در نرم افزارهای تحت وب، یک بار برای همیشه برنامه را روی سرویس دهنده نصب می‌کنیم و کاربران بدون هیچ دردسری با استفاده از یک مرورگر از آن استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد، کنترل نسخه‌های نرم افزار است. در نرم افزارهای تحت ویندوز ممکن است کاربران از نسخه‌های مختلف محصول ما استفاده کنند و این می‌تواند مشکلاتی همچون عدم سازگاری و به روز نبودن نرم افزار را به همراه داشته باشد. اگر پس از استفاده گسترده‌ی مشتری‌ها از محصول ما، باگ‌ها و مشکلات بسیاری رخ بدهد، پس از رفع آن مسئله‌ی به روز رسانی نرم افزار بسیار مشکل خواهد بود. اما وقتی نرم افزار ما به صورت تحت وب عرضه شود، همیشه مطمئنیم که مشتری‌ها از آخرین نسخه‌ی محصول‌مان استفاده می‌کنند و به محض بروز مشکلی در سیستم، به روز رسانی آن بسیار آسان و بدون دردسرهای اضافی خواهد بود.

مراحل توسعه و تولید نرم افزار تحت ویندوز

 • برنامه‌ریزی (امکان‌سنجی)
 • پیاده‌سازی، آزمون و مستندسازی
 • استقرار و نگهداری سامانه

مزایای برنامه‌های تحت ویندوز:

 • عموماً برنامه‌هایی هستند که نیاز دارند به سرعت به درخواست کاربر پاسخ دهند. مانند برنامه‌هایی که در فروشگاه‌ها اجرا می‌شوند.
 • برنامه‌هایی که پردازش زیادی از پردازشگر درخواست می‌کنند. همچون بازی‌های کامپیوتری و برنامه‌های گرافیکی.
 • یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع برنامه‌ها داشتن اعتبار کافی در آن‌هاست. مثلاً این نوع برنامه می‌تواند به رجیستری دسترسی داشته باشد، درحالیکه برنامه های تحت وب این اعتبار را ندارند.
 • بر برنامه کلاینت کنترل کامل دارند. در نتیجه می‌توان یک برنامه با رابط گرافیکی زیبا و قدرتمند طراحی کرد.
 • سرعت عمل برنامه‌های تحت ویندوز از مزایای آن‌ها محسوب می‌شود. چراکه پردازش تنها در سمت کلاینت صورت می‌گیرد و نیاز نیست که تبادل اطلاعات و داده با سرور صورت گیرد.

مزایای برنامه‌های تحت وب:

 • مهم‌ترین مزیت برنامه‌های تحت وب سادگی توزیع این برنامه‌ها بین کاربران است.(تنها نیاز به نصب برنامه روی سرور داریم)
 • کنترل نسخه برنامه-تمام افراد از آخرین نسخه موجود روی سرور استفاده می‌کنند و نگرانی در مورد اینکه هر کدام از آخرین نسخه استفاده می‌کنند یا نه وجود ندارد.
 • مستقل از پلت فرم هستند.اهمیتی ندارد که کاربر از چه نوع کامپیوتری استفاده می‌کند.

شرکت پردازشگران هوشمند آرشان با تکیه بر دانش و تجربه خود آمادگی عقد قرارداد جهت اجرای پروژه های نرم افزاری تحت ویندوز شما را دارد برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

اشتراک گذاری: